YOZGAT İL MEM ARGE

Mustafa Kemal Atatürk MTAL Erasmus + AB Projesi Kabul Edildi

Mustafa Kemal Atatürk MTAL  Erasmus + AB Projesi Kabul Edildi

Türkiye Ulusal Ajansı tarafından yürütülmekte olan Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı 2015 yılı Teklif Çağrısı döneminde Erasmus + Ana Eylem 1 Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sunulan proje tekliflerinin değerlendirme süreci tamamlanmış ve bu kapsamda okulumuz Mustafa Kemal Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi koordinatörlüğünde hazırlanan Kaynarca Seyfettin Selim Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yerköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Akdağmadeni Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ortaklığı ile sunulan ‘’Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı Öğrencilerinin Avrupa Stajı’’ adlı proje Ulusal Ajans tarafından desteklenmeye layık görülmüştür.

Ulusal Ajansa sunulan 1944 proje teklifinden 1844 tanesi uygunluk kontrolü kriterlerini karşılayarak içerik değerlendirmesine alınmış ve her biri en az iki bağımsız dış uzman tarafından değerlendirilmiştir. 209 proje teklifi mevcut bütçe imkânları çerçevesinde desteklenmeye değer bulunurken, hazırladığımız projemiz 1944 proje arasından sıyrılarak başarılı projeler arasında yerini almıştır.

 Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği programı kapsamında hibe desteği kazanan projenin finansman sözleşmesinin imzalandığını, faaliyetlerine başlandığını belirten okul müdürü Efendi YILMAZ, hareketlilik sürecinde İsveç’e yurtiçi ortaklarımızın katılımlarıyla 2 hafta süre ile mesleki ziyaretler gerçekleştirileceklerini ve yurtiçi ortağı okulların katılımcıları ile birlikte toplam 30 öğrenci, 4 refakatçi öğretmenin İsveç’ e gideceklerini bildirdi.

 Proje faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulunan okul müdürü Efendi YILMAZ, ‘’ Topraklama sistemleri elektriğe karşı güvenlik için kuracağımız sistemlerin en önemlisidir. Topraklamanın amacı, elektrikli alıcıları kullananların can güvenliğini sağlamak ve cihazların zarar görmesini önlemektir. Topraklama sistemleri sayesinde cihaz üzerindeki kaçak akımlar ve statik elektrik toprağa akacaktır. Eğer topraklama yoksa veya gerekli standartlara sahip değilse cihaza dokunulduğunda elektrik enerjisi doğrudan insan bedeni üzerinden toprağa akacaktır. Bu durum, sonucu ölüme kadar varabilecek ciddi yaralanmalara neden olabilmekte ve ülkemizde bu konuda yaşanan birçok örnek olay bulunmaktadır. Elektrik akımının zararlı etkilerinden kendimizi ve kullanacağımız cihazları korumak için topraklama sistemlerinin yönetmeliklere ve gerekli standartlara uygun bir şekilde nitelikli meslek elemanları tarafından kurulması gerekmektedir. Projemiz ülkemizde bu alanda açık iş gücü yoğunluğunun fazla olması, topraklama sistemleri alanında nitelikli meslek elemanlarının sayıca az oluşu ve tüm insanlığı ilgilendiren bu alanda nitelikli meslek elemanlarının yetiştirilmesi gerekliliğinden yola çıkılarak hazırlanmıştır.’’ dedi.

Aşağı Nohutlu Mah. 2. Hükümet Konağı 4. Kat 66100 YOZGAT - 0354 280 66 21 22 23

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.